Ferie to czas wypoczynku i zabawy. A żeby ten był bezpieczny, o zasadach przypomnieli nam policjanci z KP w Radziejowie pani Młodsza aspirant Magdalena Cywinska-Grobelska i aspirant Radosław Urbaniak z PP w Topolce. Uczniowie wysłuchali pogadanki, przymierzyli kamizelki i opaski odblaskowe, a także dowiedzieli się z jakimi konsekwencjami wiąże się niewłaściwe używanie Internetu.
Bezpieczne ferie
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „ZIMA WOKÓŁ NAS”
Zima to prawdopodobnie jedna z najbardziej oczekiwanych przez dzieci pór roku. Różnorodne zabawy na śniegu, spacery w mroźne dni i magia spadających płatków śniegu sprawiają, że dzieci z radością wypatrują pierwszych jej oznak. Chcąc uwiecznić ten czas na dłużej, uczniowie kl. I - III mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Zima wokół nas ".
Celem konkursu było:
- rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci, inspirowanej
aktualną porą roku;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych;
- prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej.
Na konkurs wpłynęło 29 prac. Ich poziom artystyczny był bardzo
wysoki. Prace zostały wykonane w różnych technikach plastycznych.
Komisja konkursowa dokonała oceny kierując się następującymi kryteriami:- zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie;
- walory estetyczne pracy;
- dobór techniki plastycznej;
- samodzielna praca dzieci;
Komisja przyznała następujące miejsca:
Klasy I
I miejsce- Zofia Sobczak,
II miejsce- Zuzanna Kędzierska,
III miejsce- Michalina Zielińska, Alicja Zawada
Klasy II
I miejsce- Nadia Tomczak, Adam Jasiński,
II miejsce- Aleksander Banasiak, Natalia Świątkowska- Stromich,
III miejsce- Laura Osmólska, Tomasz Simiński
Klasy III
I miejsce- Nikola Polewska ,
II miejsce- Nadia Ziemkiewicz,
III miejsce- Julia Pieroń
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach.
Renata Muraczewska
Mariola Linert
Sylwia Kręcicka - Derela
Rozstrzygniecie konkursu na najładniejszy zeszyt
7 lutego został rozstrzygnięty konkurs p.t. ,,Mój zeszyt świadczy o mnie”.
Przedmiotem konkursu były zeszyty z edukacji polonistycznej. Konkurs miał na celu motywowanie uczniów do systematycznego dbania o estetykę, ortografię, interpunkcję oraz systematyczność prowadzenia zeszytu. W konkursie wzięło udział 18 uczniów.
Komisja konkursowa a w składzie p. Anna Orłowska, p. Sylwia Kręcicka - Derela oraz p. Agnieszka Simińska wyłoniła zwycięzców. Zostali nimi:
Klasy I
I miejsce- Lena Kobyłecka
II miejsce- Zofia Sobczak
III miejsce- Helena Świderska
Wyróżnienie
Zuzanna Kędzierska
Klasy II
I miejsce - Dawid Nowakowski
II miejsce- Tymon Matusiak
III miejsce- Martyna Rewers
Laureaci pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów do dbałości o swoje zeszyty.
Renata Muraczewska,
Mariola Linert
Sylwia Kręcicka - Derela
Pierwsza pomoc
- 3
7 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbyły się warsztaty dla dzieci z klas I-III z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały przeprowadzone przez przedstawicieli z OSP w Topólce. Strażacy na wstępie przeprowadzili z dziećmi krótką pogadankę na temat udzielania pierwszej pomocy. Opowiedzieli dzieciom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak można pomóc poszkodowanym, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w chwili zagrożenia życia np. utraty przytomności. Miały okazję przypomnieć sobie zasady wzywania służb ratunkowych, dowiedziały się jak powinna wyglądać wzorcowa rozmowa z operatorem numeru alarmowego. Zdobyły również wiedzę potrzebną do oceny stanu osoby poszkodowanej.
Następnie nauczyły się układania poszkodowanego w pozycji bocznej i resuscytacji z wykorzystaniem fantomów. Dowiedziały się, jak należy postępować w przypadku zakrztuszenia. Uczniowie chętnie uczestniczyli w praktycznych ćwiczeniach i zadawali wiele ciekawych pytań. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone, że mogły brać udział w tak ciekawych i świetnie przeprowadzonych zajęciach. Bardzo dziękujemy druhom za poświęcony czas i przekazanie tak ważnej wiedzy.
Organizatorzy
Uroczystość środowiskowa dla Babci i Dziadka
6 lutego do sali OSP w Topólce dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły
swoje Babcie i Dziadków do wspólnego świętowania. Dziadkowie bowiem to wielki
skarb, to im należą się szczególne podziękowania za miłość, cierpliwość
i zrozumienie.
„Dla kochanej Babci, kochanego Dziadka – nie zabraknie dzisiaj kwiatka” –
tymi słowami dzieci pięknie powitały przybyłych gości i zaprezentowały część
artystyczną składającą się z wierszy, piosenek, tańców i inscenizacji. Przedszkolaki
dołożyły starań, aby ten występ był wyjątkowy. Dziadkowie ze wzruszeniem
i uśmiechem na twarzy przyglądali się występom swoich najukochańszych wnuków.
Po części artystycznej życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom złożył Dyrektor
Szkoły, a wnuczęta obdarowały ich kwiatami oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.
Podczas radosnego gwaru miały miejsce wspólne rozmowy, całusy, przytulania się
do swoich Dziadków i zdjęcia na tle scenografii. Goście wyrazili swoją wdzięczność
za pamięć, dziękowali za zaproszenie i zaprezentowane występy.
W imieniu społeczności przedszkolnej składamy serdeczne podziękowania
wszystkim Babciom i Dziadkom za obecność na tej szczególnej uroczystości
oraz Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie sali i słodkiego
poczęstunku.
Wychowawcy:
M. Danielewicz
M. Smolarek
Wycieczka
1 lutego 2024 roku uczniowie klas VI-VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę szkolną do Włocławka. Pierwszym punktem programu była wizyta w Multikinie, w którym obejrzeli film pt. ,,Cudowny chłopak. Biały ptak”. Film był bardzo przejmujący, opowiadał o harcie ducha, odwadze i dobroci w mrocznym wojennym czasie. Po zakończeniu projekcji uczniowie udali się na lodowisko, na którym mogli doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Byli też tacy, którzy po raz pierwszy założyli łyżwy, ale w ramach pomocy koleżeńskiej otrzymywali od innych rady i wskazówki dotyczące techniki jazdy. Na lodowisku było bardzo wesoło.
Wycieczka wszystkim się podobała, towarzyszył jej dobry humor, pozytywne emocje i refleksja po obejrzeniu filmu.
Opiekunowie: K.Drzewiecka, E.Kacprzak, A.Kordylak, M.Kurzawa
45
Podziękowania
Chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze podziękowania dla p. Mariusza Kwiatkowskiego za przekazanie piłkarzyków stołowych dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce.
Moje życie, Twoje 1,5%
Rozliczając się możemy również wesprzeć leczenie Jakuba
Zbliża się czas rozliczeń PIT za rok 2023. Od 15 lutego do 30 kwietnia Rodzice mogą skorzystać ze wsparcia podatników i zebrać pieniądze na leczenie swojego dziecka. W tym wypadku wysiłek ze strony podatników jest niewielki, a korzyść dla Rodziców – ogromna. Dlatego zwracamy się do wszystkich z prośbą o wsparcie naszego byłego ucznia Jakuba Motylińskiego w walce z chorobą i oddanie dla niego 1,5% z podatku.
,,Kolędujmy Małemu…”
- 34
W naszej szkole miał miejsce niecodzienny koncert. Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia uczniowie przygotowali piękne kolędy i pastorałki. Koncert pod hasłem ,,Kolędujmy Małemu…” odbył się 20.12.2023 w hali sportowej naszej szkoły. Poza wysokim poziomem wokalnym wykonywanych kolęd, można było usłyszeć talenty muzyczne naszych uczniów: skrzypce, wiolonczela, flet poprzeczny. Uczniowie klas młodszych: O i II, uświetnili koncert żywą stajenką. Dzieci przebrały się za postacie z jasełek: Maryję, Józefa, pasterzy, królów, owieczki, aniołki. Podczas koncertu miało miejsce uroczyste odczytanie Ewangelii o Narodzeniu Pańskim oraz przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju. Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie chętnie włączyli się we wspólne śpiewanie kolęd, które zakończyło się łamaniem opłatka i składaniem sobie życzeń.
W imieniu organizatorów koncertu, serdecznie dziękujemy występującym uczniom i jeszcze raz składamy wszystkim życzenia, aby Betlejemskie Światełko Pokoju gościło w naszych sercach cały rok.
Organizatorzy
Lekcja samorządności
Leon Żórawski, Natalia Kozińska, Lena Śniegowska i Lena Jarzynowska - przedstawiciele samorządu uczniowskiego z naszej szkoły uczestniczyli 15 stycznia w LO im. W. Łokietka w Radziejowie w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Samorządów Uczniowskich pod hasłem SpASUjMy się.
Spotkanie służyło zdobyciu praktycznej wiedzy dotyczącej tworzenia i realizacji projektów, konsekwencji w działaniu, dobrej organizacji pracy, współdziałaniu w grupach oraz budowaniu relacji.
Wyniesiona z nich wiedza i zdobyte umiejętności na pewno posłużą rozwijaniu samorządności uczniowskiej na gruncie naszej społeczności. Przyczynią się również do kształtowania aktywnych postaw w szkole, w przyszłości w społeczności lokalnej.
Maja Kotlińska – Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek. Niedzielna uczta dla ducha, była zarazem ucztą dla ciała.
- 17
Jednym z zadań wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas jest wkład w budowanie lepszego świata i lepszych relacji międzyludzkich. Doskonale pamiętają o tym członkowie Szkolno-Parafialnego Koła Caritas w Topólce , którzy co chwila inicjują różnego rodzaju wydarzenia mające na celu integrację międzypokoleniową oraz wsparcie najbardziej potrzebujących.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika przygotowała piękny świąteczny recital. Była to niedzielna uczta dla ducha, aczkolwiek organizatorzy nie zapomnieli też o ciele częstując przybyłych zdrowymi owocowo-warzywnymi musami . Uczniowie wraz ze swymi Rodzicami i Dziadkami poczuli się jak w jednej WIELKIEJ RODZINIE.
Podczas koncertu można było również zakupić biżuteryjne gadżety, aby w ten sposób wspomóc najbardziej potrzebujących.
Szkolne Koło Caritas
Dzień Babci i Dziadka w domu opiekuńczo - leczniczym w Powałkowicach
- 43
NZOZ Marimed to specjalistyczne centrum medyczne opieki całodobowej- długoterminowej i paliatywnej dla osób chorych i niesamodzielnych wymagających opieki pielęgnacyjnej, lekarskiej i rehabilitacyjnej, a także innych specjalistów.
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas odwiedzili podopiecznych w NZOZ Marimed w Powałkowicach z programem artystycznym oraz upominkami, którymi młodzież obdarowała wszystkich seniorów. Po występie wolontariusze mieli możliwość rozmowy z podopiecznymi.
Dzięki wolontariatowi mamy okazję dzielenia się tym co mamy, wiedzą, umiejętnościami, energią do działania. Wolontariat może przyjmować wiele form, każdy może znaleźć coś dla siebie ale najistotniejszym aspektem jest bezinteresowne działanie na rzecz drugiej osoby.
Zwykle w hospicjum istnieją różne możliwości zaangażowania się do wolontariatu, zarówno w ramach bezpośredniego towarzyszenia chorym (wolontariat opiekuńczy), jak również pomocy w innych działaniach ośrodka (wolontariat akcyjny).
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że sprawiliśmy radość podopiecznym placówki! W naszych wspomnieniach pozostanie wiele wzruszających chwil!
„Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” – Caritas - Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy
- 46
Kilka tysięcy dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w akcji „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”, którą w bydgoskiej Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” zorganizowały Caritas Diecezji Bydgoskiej i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.
Ideą przedsięwzięcia była aktywizacja dzieci dotkniętych różnymi problemami oraz zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy, połączonych z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania wolnego czasu. – Nasze spotkanie w tym miejscu miało przede wszystkim aspekt edukacyjny - zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakimi młodzież może mieć kontakt w domu, w szkole, na ulicy czy w sieci.
Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników okolicznościowe upominki.
KRWIODAWSTWO
„ Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – słowa Świętego Jana Pawła II w pełni oddają zaangażowanie i poświecenie Krwiodawców i Wolontariuszy SKC w zakresie ratowania zdrowia i życia.
W niedzielę 14 stycznia przy naszym kościele odbyła się kolejna akcja poboru krwi. Zachęcając mieszkańców do udziału w akcji Wolontariusze Szkolno – Parafialnego Koła Caritas przygotowali i rozprowadzali ulotki - zapraszając do oddawania krwi w ambulansie.
Szkolno-Parafialne Koło Caritas w Topólce
8
Z okazji Waszego święta chcemy Wam pokazać, jak ważni jesteście dla nas i jak bardzo Was kochamy
- 27
W niedzielę, 21 stycznia, w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce gościnnie wystąpili Uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bądkowie. Jasełka był dedykowane dla wszystkich Babć i Dziadków z okazji ich święta.
Po Eucharystii, wnuki wyraziły swoją miłość i wdzięczność dla kochanych Dziadków. Wszyscy uczestnicy Mszy Świętej zostali poczęstowani przez Wolontariuszy Szkolno – Parafialnego Koła Caritas w Topólce słodkimi upominkami.
Zaproszenie na charytatywny koncert kolęd i pastorałek
UWAGA!
Z uwagi na bardzo ciężkie warunki na drogach nie będzie dowozu dzieci do szkoły autobusami szkolnymi w piątek 12 stycznia. Dzieci, które zostaną przywiezione do szkoły przez rodziców będą odwiezione po południu autobusami zgodnie z harmonogramem.
Bożonarodzeniowe spotkania
- 16
W przedświątecznym tygodniu w grupach przedszkolnych odbyły się spotkania bożonarodzeniowe. Przedszkolaki prezentowały wiersze, śpiewały kolędy. Były życzenia, łamanie się opłatkiem i wizyty Świętego Mikołaja, który obdarowywał prezentami oraz spotkania przy stole. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunków.
Anna Głowacka, Lila Wajer, Anna Dykon
Wesołych Świąt
UWAGA!!!
PILNE!!!
Potrzebna jest KREW dla byłego ucznia naszej szkoły 12- letniego Jakuba Motylińskiego. Kuba ma grupę krwi Arh+, ale każda grupa jest cenna (przy oddaniu innej krwi niż chłopca następuje zamiana w banku krwi na tę właściwą). Obecnie Jakub przebywa w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy, krew potrzeba jest w jego leczeniu.
PROSIMY o zgłaszanie się do terenowych punktów i oddanie krwi ze wskazaniem dla: Jakub Motyliński, szpital A. Jurasza, Bydgoszcz.
Z góry dziękujemy
Rada Rodziców
Archiwum Aktualności