Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka, to tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które obchodzone jest 10 października. Celem święta jest edukacja i zwrócenie uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz zwiększenia świadomości i dążenie do promowania właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne, to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Zdrowie psychiczne nie oznacza jedynie braku chorób. Przejawia się również w poczucie własnej wartości, zdolności do własnego rozwoju, odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy), zaangażowaniu w życie społeczne, prace, związek.
Dlatego niezwykle ważne jest byśmy nie tylko w tym dniu, ale codziennie dbali o swój życiowy dobrostan, dzięki któremu jesteśmy w stanie radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Dla każdego z nas pod hasłem dbanie o zdrowie psychiczne kryje się coś innego. Jednakże poniżej przedstawiamy sposoby, które wydają się być filarem utrzymującym w zdrowiu naszą kondycję psychiczną:
- Dbaj o relacje i realny kontakt z osobami przy których czujesz się akceptowany i szanowany
- Zadbaj o kontakt z naturą
- Praktykuj uważność i wdzięczność
- Dbaj o aktywność fizyczną
- Mów o uczuciach
- Zaplanuj drobne przyjemności, które będą towarzyszyć Ci każdego dnia
- Doceniaj siebie, bo jesteś wyjątkowy
- Nie porównuj się z innymi – każdy z nas ma inne predyspozycje i talenty
- Sięgaj po pomoc, w momentach, w których czujesz, że jej potrzebujesz
Obchodząc Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole, przygotowaliśmy dla uczniów gazetkę szkolną promującą zachowania prozdrowotne oraz zawierającą informacje dotyczące instytucji, do których możemy zwrócić się o pomoc w sytuacji kryzysu. Na godzinach z wychowawcą zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne dotyczące zdrowia psychicznego. Gazetka szkolna stanowi ich uzupełnienie.
Maja Kotlińska
Katarzyna Wujkiewicz
Autor grafiki: Paulina Jarecka
Źródło:https://liblink.pl/2uLD2TT5ll