Świadectwo uczniów
J 1, 35-51
Świadectwo uczniów
J 1, 35-51
PIERWSZA PASCHA - ŚWIADECTWA I ZNAKI
Świadectwo Jana Chrzciciela
„Czysta, zielona i bez śmieci.
Pełna roześmianych dzieci.
Ziemia, Ziemia to mój dom
i bardzo kocham ją.”
21.04.2023 roku dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych obchodziły Dzień Ziemi. W całym minionym tygodniu w przedszkolu przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję święta. Odbywały się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej i zabawy badawcze. Dzieci opracowały wspólnie „Kodeks młodego ekologa” i wykonywały prace plastyczne poświęcone planecie Ziemi. Przedszkolaki utrwalały zasady segregacji śmieci, wysiewały nasiona tworząc mini łąki kwietne, leczyły planetę wskazując prawidłowe zachowania dla jej dobra. Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię.
Anna Głowacka, Lila Wajer, Anna Dykon
DZIAŁALNOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA JAKO SŁOWA, ŚWIATŁOŚCI I ŻYCIA
Prolog
J 1, 1-18
Ks. Antoni Wojciechowski
W niedzielę, 23 kwietnia 2023 r. organizowane będzie VII Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które rozpocznie XV Tydzień Biblijny. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem fragmenty Ewangelii wg św. Jana.
19 kwietnia klasy 3a i 3b były w teatrze Impresaryjnym we Włocławku na przedstawieniu „Ach, ta Pippi” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przygody Pippi – niezwykle barwnej i nietuzinkowej dziewczynki oraz jej przyjaciół. Dzięki głównej bohaterce przekonały się czym jest i jak bardzo ważna jest przyjaźń i tolerancja. Przedstawienie przeplatane było piosenkami i tańcem, a ciekawa scenografia, gra świateł i naturalnej wielkości pacynki, były dodatkową atrakcją spektaklu.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie!
M. Linert, M. Nieznańska, E. Dziakiewicz
Wychowanie do wiary musi polegać przede wszystkim na rozwijaniu tego, co jest w człowieku DOBRE. Wielką szansą wychowawczą jest rozwój wolontariatu inspirowany duchem ewangelicznym.
Niedziela Miłosierdzia Bożego to wyjątkowy dzień dla naszej wspólnoty parafialnej p.w. Miłosierdzia Bożego. W tym dniu wolontariusze Szkolnego Koła Caritas rozdawali serduszka oraz ciasteczka z napisem DZIEŃ DOBRA. Został również zorganizowany kiermasz książek, pięknej biżuterii wykonanej przez naszą uzdolnioną wolontariuszkę – Olę.
W ramach odpustu parafialnego młodzież włączy się w wspólną modlitwę koronką do Bożego Miłosierdzia po każdej Mszy św. W obchody Dnia Dobra włączyli się aktywnie ORKIESTRA z GOK w Topólce oraz DRUHOWIE STRAŻACY. Kulminacyjnym wydarzeniem było wręczanie przez Księdza Proboszcza zebranym Wolontariuszom Legitymacji Wolontariusza Caritas.
TO BYŁ DOBRY DZIEŃ
SZKOLNO – PARAFIALNE KOŁO CARITAS
Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych
do wychowania przedszkolnego oraz do klasy pierwszej
na rok szkolny 2023/2024.
Listy kandydatów zostaną opublikowane
na stronie internetowej szkoły https://tiny.pl/wnrh7
w zakładce ,,Rekrutacja”
Informujemy, że od 4 do 11 maja 2023 r. przeprowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.
Serdecznie zapraszamy rodziców, którzy chcieliby jeszcze zapisać dzieci do Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego lub do klasy pierwszej do składania wniosków w sekretariacie szkoły.
Wnioski dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja”.
Rekrutacja w terminie dodatkowym przeprowadzona będzie na następujące wolne miejsca:
Wicedyrektor Szkoły
Elżbieta Budzyńska
Przygotowania do Wielkanocy udzieliły się również przedszkolakom. Dzieci oczekując na najważniejsze w roku święta, składały pracownikom przedszkola oraz koleżankom i kolegom świąteczne życzenia:
„Niechaj dla Państwa i dzieci,
wielkanocne słonko świeci.
Dla sztarszaka i dla brzdąca,
życzenia od Zająca,
WESOŁYCH ŚWIĄT!
A. Głowacka, L.Wajer, A. Dykon
Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów. Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie. W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem uczniowie klas pierwszych dodali do swojego ubrania kolor niebieski. Zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Odbyła się projekcja filmu„Amazing things happen” i były pogadanki, wspólne tworzenie plakatów. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.
Wychowawcy klas Ia i Ib
Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych do wychowania przedszkolnego oraz do klasy pierwszej
na rok szkolny 2023/2024.
Listy kandydatów zostaną wywieszone w szkole oraz będą opublikowane na stronie internetowej szkoły
w zakładce ,,Rekrutacja”
https://sptopolka.edupage.org/a/dla-rodzicow?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQzJnN1YnBhZ2U9Mg%3D%3D
Rodzice kandydata składają potwierdzenie woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w terminie
do 7 kwietnia 2023 r. do godziny 15.00, które będzie podstawą do umieszczenia dziecka na liście kandydatów przyjętych.
Listy kandydatów przyjętych zostaną opublikowane
na stronie internetowej szkoły 10 kwietnia 2023 r.
w zakładce ,,Rekrutacja”
https://sptopolka.edupage.org/a/dla-rodzicow?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQzJnN1YnBhZ2U9Mg%3D%3D
Wicedyrektor Szkoły
Elżbieta Budzyńska
W poniedziałek 03.04.2023r. Był dniem długo wyczekiwanym przez dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-II . Wszyscy nie mogli doczekać się czekoladowych warsztatów, które zostały przeprowadzone przez animatora Akademii Królika we Włocławku.Wszystko zaczęło się od słodkich zagadek, gdzie dzieci dowiedziały się z czego i jak powstaje czekolada oraz jakie skrywa tajemnice. Uczestnicy warsztatów tworzyli i ozdabiali swoje czekoladowe zajączki, wykazując się przy tym dużą pomysłowością. Uczyły się nalewać płynną czekoladę do foremek, dzieki czemu poczuły się jak w prawdziwej cukierni. Dużą frajdę sprawiło dzieciom próbowanie płynnej czekolady z fontanny.Były to praktyczne zajęcia pobudzające zmysł smaku, wykorzystujące zdolności manualne i kreatywne myślenie. Te warsztaty były świetnym pomysłem na wspólną zabawę, edukację i integrację.
Wychowawcy
16 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ,,Kangur 2023”. Jego celem jest popularyzacja matematyki w jak najszerszych kręgach uczniów. W naszej szkole udział w konkursie brali uczniowie w następujących kategoriach:
- klasa II ,,Żaczek” (8 osób),
- klasy III – IV ,,Maluch” (12 osób),
- klasy V – VI ,,Beniamin” (9osób),
- klasy VII – VIII ,,Kadet” (6 osób).
Wszystkie osoby otrzymały od organizatora konkursu upominek w postaci breloka – układanki: ,,Bryłka – zmyłka”.
Wyniki konkursu będą znane w maju.
Nauczyciele matematyki
23 marca uczniowie klas 1-3 naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym „LEON”. Do konkursu przystąpiło 29 uczniów, którzy rozwiązywali testy z matematyki i języka angielskiego. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i zmierzenia się z rówieśnikami z całej Polski. Pani wicedyrektor Elżbieta Budzyńska pogratulowała uczniom odwagi przystąpienia do konkursu i złożyła życzenia uzyskania wysokich notowań.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Organizatorzy
21 marca dzieci z grup przedszkolnych z radością powitały nową porę roku. Przygotowały także tradycyjne marzanny aby pożegnać zimę. W barwnym korowodzie z piosenką na ustach, poszukiwały oznak wiosny. Po powrocie czekała na przedszkolaków wata cukrowa przygotowana przez panią Beatę Śniegowską. Bardzo dziękujemy za słodki poczęstunek.
A. Głowacka, L. Wajer, A. Dykon
Zaelektryzowani
Foto Alicja Orszulak, kl. VIIIc
Foto Alicja Orszulak, kl. VIIIc, Mateusz Bystrzycki kl. Va, Maja Białkowska kl. VII
Nagrania Aleksandra Sobczak, kl. IVa
Członkowie Koła Teatralnego działającego przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce wraz z opiekunką p. Anną Bartoś
Członkowie Koła Teatralnego działającego przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce wraz z opiekunką p. Anną Bartoś
Julia Kordylak, Marcel Kordylak - absolwenci Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce oraz nauczyciel Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie - p. Dariusz Jaskrowski
Tatiana Olejniczak - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce
Gabriela Wieser - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce
Gracjan Popowski - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Radziejowie
Katarzyna Jaworska - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Radziejowie
Jan Lewandowski i Kornel Matusiak - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce
Zofia Staszak - Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych w Kąkowej Woli
Gabriela Pawlak - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce
Marcel Kordylak - absolwent Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce oraz nauczyciel Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie - p. Dariusz Jaskrowski
Występ dzieci z oddziałów zerowych przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce
Helena Bartoś - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce
Natalia Tejman - absolwentka Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce, Kamila Maniewska oraz Łukasz Sylwestrzak - nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie
Dariusz Jaskrowski - nauczyciel Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie
Alicja Głowacka, Gabriela Pawlak, Gabriela Wieser, Natalia Kozińska, Izabela Śmigiel, Julia Zawada, Zofia Roszak, Lena Dębowska, Hanna Sadowska - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce
Wiktoria Kowalewska, Stefan Bartoś - uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce, Anna Bartoś, Łukasz Sylwestrzak - nauczyciel Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie, Natalia Tejman - absolwentka Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce oraz p. Kamila Maniewska - nauczycielka Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie
Julia Kordylak - absolwentka Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce oraz Dariusz Jaskrowski - nauczyciel Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie
13 marca 5-latki i 6-latki wyruszyły do Teatru Impresaryjnego we Włocławku, aby obejrzeć spektakl pt. "Jak Rumcajs Cypiska uratował". Akcja widowiska miała miejce w Rzacholeckim lesie, gdzie dzielny Rumcajs i jego żona Haneczka udali się na poszukiwania zaginionego synka Cypiska. Spektakl przyciągał uwagę najmłodszych widzów kolorowymi kostiumami, światłami, muzyką i piękną scenografią. Dzieci z entuzjazmem reagowały na wszystko , co działo się na scenie. Dowiedziały się o tym, jak ważna jest życzliwość, dobroć i pomoc innym. Gromkie brawa po przedstawieniu, uśmiech i radosne opowieści z pewnością były dowodem na to, że wycieczkę do teatru możemy uznać za udaną.
Wychowawcy
Nowa galeria Dzień Języka Ojczystego została dodana do albumu fotograficznego
Zakończył się ostatni – wojewódzki etap Konkursów Kuratora Oświaty. Niezmiernie miło nam poinformować o sukcesie naszych uczniów, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty. Tak wysokie wyniki związane są z licznymi wyrzeczeniami, poświęceniem i ogromem pracy włożonej w przygotowanie do konkursów, które obejmują nie tylko treści z podstawy programowej danego przedmiotu, ale znacznie je poszerzają. Dzięki temu uczniowie uzyskują wiedzę i umiejętności, które z pewnością ułatwią im dalszą naukę. Tytuł laureata umożliwia także wybór szkoły średniej poza standardową rekrutacją.
Tytuł laureata otrzymali: Michał Dykon z klasy VIb (Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii- opiekun: Agnieszka Kordylak) oraz Hanna Derela i Bartosz Kacprzak z klasy VIIIb (Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii- opiekun: Ewa Lorenc). Podwójny tytuł finalisty otrzymała Hanna Derela z klasy VIIIb (Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii- opiekun: Magdalena Kurzawa oraz Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki- opiekun: Małgorzata Jaskulska).
Serdecznie gratulujemy uczniom i ich rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunowie
Powered by aSc EduPage