Uczniowie 👧👦klas 1-3 uczestniczyli w andrzejkowych warsztatach muzycznych 🎼, na których mieli okazję usłyszeć dźwięk kryształowej misy dźwiękowej, uderzyć w metalowe misy dźwiękowe i poczuć ich drgania. "Zamieszali" w kotle na dużym bębnie ramowym oraz przybili piątkę z afrykańskim bębnem djembe 😁
Czary-mary, czary-mary to są rzeczy nie do wiary❗️
- 17
„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze” (przysłowie ludowe)
- 21
Andrzejki to czas czarów, wróżb i wspaniałej zabawy dostarczającej wielu przeżyć i emocji. Tradycyjnie przedszkolaki uczestniczyły w zabawach andrzejkowych. Dzieci, przebrane w bajkowe stroje, przeniosły się do krainy magii i wróżb, poznając tradycje i zwyczaje andrzejkowe. Dziękujemy pani Iwonie Waszak za malowanie buziek i rodzicom za przygotowanie owocowo – słodkich poczęstunków.
Lila Wajer, Anna Głowacka, Anna Dykon
Wizyta Chefa kuchni w naszej szkole.
W ostatnich dniach listopada uczniów klas 1 i 2 odwiedził p.Kamil Kotlarski Chef w Miele, egzaminator, trener VCC, autor publikacji i książek kucharskich.
Pan Kamil przybliżył dzieciom informacje n.t. swojej pracy, zachęcał do zdrowego odżywiania i przestrzegania higieny. Dzieci zaciekawione pracą kucharza zadawały wiele pytań, na które uzyskały ciekawe odpowiedzi. Serdecznie dziękujemy p Kamilowi za przybycie i przekazanie dzieciom wielu cennych informacji.R Muraczewska ,M.Linert, M.Nieznanska, K.Wujkiewicz
Jak rozmawiać ze zwierzętami?
- 6
15 listopada gościliśmy w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce wolontariuszy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Radziejowie-Głuszynku. Panią Katarzynę Trzaskowską oraz Panią Justynę Misterską wraz z psią ambasadorką Sławą. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję nauki psiego i kociego języka. Okazało się, że zrozumienie behawioru zwierząt, to podstawa do bezpiecznego z nimi przebywania. Psia ambasadorka, Sława przekonała wszystkich, że zwierzęta też mają głos oraz, że rozumieją nas i chcą być zrozumiane. Mali uczestnicy spotkania przekazali swoim gościom piękne laurki, różyczki oraz karmę dla zwierzaków.
Spotkanie było pokłosiem akcji czytania pierwszoklasistom książki zatytułowanej: „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej zorganizowanej przez bibliotekę szkolną wspólnie z wychowawczyniami klas pierwszych.
„… dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…” ( fragment tekstu piosenki z Misia Uszatka – Mieczysława Czechowicza)
- 25
Święto pluszaków na stałe wpisało się w przedszkolny kalendarz. Obchodzone wraz z Dniem Pluszowego Misia stało się inspiracją do Misiowych zabaw. Przedszkolaki opowiadały o swoich przytulankach. Zaprosiły je do w zabaw matematycznych i muzycznych. Wysłuchały bajek i wykonały prace plastyczne.
Lila Wajer, Anna Głowacka, Anna Dykon
Dzień Kredki
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę
Namalują wszystko to, co chcę! „
W kalendarzu „Świąt Nietypowych” 22 listopada swoje miejsce zajmuje „Dzień Kredki”. O tym święcie nie zapomniały dzieci z grupy 0a, 0b i postarały się, aby ten dzień w przedszkolu był bardzo kolorowy. Rysowały, kolorowały i wykonywały zadania używając różnego rodzaju kredek. Z ochotą brały udział w zabawach muzyczno - ruchowych do piosenki „Kolorowe kredki”. Na pamiątkę tego święta dzieci zabrały własnoręcznie wykonane prace o kredkach.
Wychowawcy
„Kolorowe kredki,… namalują wszystko, to co chcę…” (fragment piosenki zespołu Fasolki)
- 14
22 listopada kolorowa przyjaciółka wszystkich przedszkolaków KREDKA, obchodziła swoje święto. Świecowa, akwarelowa, pastelowa - każdego dnia inspiruje dzieci do działań plastycznych, rozbudza wyobraźnię, wyzwala kreatywność. Na co dzień niedoceniana, ukazuje dzieciom świat pełną paletą barw.
Anna Głowacka, Anna Dykon
Ważne sprawy dzieci!
- 12
20 listopada w Dniu Praw Dziecka przedszkolaki rozmawiały o swoich prawach. Obchodzone święto było okazją do wyjaśnienia dzieciom ważnego słowa PRAWO oraz do rozmowy o dziecięcych obowiązkach. Przedszkolaki uzupełniły KODEKSY PRZEDSZKOLAKA i zobowiązały się do przestrzegania ustanowionych zasad.
Lila Wajer, Anna Głowacka, Anna Dykon
KONKURS DLA KLAS I-III OWOCOWO- WARZYWNY STWOREK 3D
REGULAMIN KONKURSU
„Owocowo-warzywny Stworek 3D”Organizowanego w ramach „Programu dla Szkół”
§1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Konkurs jest organizowany pod nazwą „Owocowo-warzywny Stworek 3D”.
- Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce. Koordynatorem Konkursu są Intendenci tj. Pani Anna Grabowska oraz Pani Monika Rybicka-Studzińska
- Konkurs odbędzie się w terminie od 24 listopada do 11 grudnia 2023r.
- Celem konkursu jest Promowanie zdrowego żywienia oraz rozwijanie i pobudzanie kreatywności twórczej dzieci.
§2
UCZESTNICY KONKURSU
- Konkurs skierowany jest do uczniów z klas I-III.
§3
ZASADY I PRZEBIEG KONKURSU
- Konkurs polega na wykonaniu Owocowo-warzywnego Stworka 3D, a następnie zrobieniu jego zdjęcia i wysłaniu do Wychowawcy swojej grupy w wyznaczonej terminie trwania Konkursu.
- Wychowawca grupy jest zobowiązany do przekazania wszystkich prac Organizatorom Konkursu za pośrednictwem adresu email: sp_topolka@op.pl
- Prace oceni Komisja Konkursowa składająca się z następujących osób:
Pani Emilia Puszkiewicz, Pani Iwona Urbańska, Pani Maja Kotlińska oraz Pani Monika Rybicka-Studzińska.
- Organizatorzy przewidują nagrody za pierwsze trzy miejsca.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 18 grudnia 2023r.
- Sponsorami nagród są: Pan Grzegorz Pierucki Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce, Pan Piotr Jasiak Kierownik firmy dostarczającej Owoce i warzywa oraz produkty mleczne w ramach „Programu dla Szkół”
§4
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Wszelkie wątpliwości dotyczące zasad Konkursu, postanowień jego Regulaminu i interpretacji rozstrzyga Organizator.
"Jesteśmy widoczni, jesteśmy bezpieczni"
16 listopada odbyła się kolejna "lekcja o zasadach bezpieczeństwa na drodze" dla naszych starszaków. Dziękujemy pani młodszej aspirant Magdalenie Cywińskiej- Grobleskiej z radziejowskiej prwewencji i kierownikowi Posterunku Policji w Topólce za pouczające spotkanie.
Wychowawcy grup 0ab
Spotkanie z przedstawicielami policji
16 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami policji. Funkcjonariusze poruszyli tematykę właściwego zachowania w szkole oraz zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. Dzieci miały okazję rozmawiać o bezpieczeństwie w drodze do szkoły i konieczności używania kamizelek odblaskowych. Przypomniane zostały numery alarmowe oraz sposoby wzywania pomocy. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza znajdzie zastosowanie w życiu codziennym.
Wychowawcy klas 0-3
OBCHODY XIII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA
- 7
17 listopada uczestniczyliśmy w obchodach XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Otrzymaliśmy od Organizatora Głównego Licencję na organizację tego święta oraz dostęp do materiałów niezbędnych do przeprowadzenia akcji. W tym dniu, w szkole pracowały trzy Komisje Egzaminacyjne w składzie: Małgorzata Czyżewska, Nikola Jarka, Natalia Kozińska, Bartosz Matusiak, Marta Siekacz, Gabriela Wieser z kl. VIb, Michał Dykon, Wiktor Szczepaniak, Leon Żórawski z kl. VIIb. Egzaminatorzy wspierani przez asystentów sprawdzali wśród uczniów i dorosłych znajomość tabliczki mnożenia. W pierwszej kolejności komisje przeegzaminowały nauczycieli matematyki i dyrektora szkoły. Każdy, kto w tym dniu zdał egzamin uzyskał tytuł i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
Koordynatorzy akcji:
Katarzyna Drzewiecka, Małgorzata Jaskulska, Barbara Kosińska, Maria Olszewska
Każdy inny, każdy ważny! – Dzień Tolerancji
- 12
„I stojący, i tupiący, i jeżdżący,
cichy, głośny, skromny, silny i odważny
- jest dla świata bardzo ważny”
(autor nieznany)
16 listopada, przedszkolaki po raz pierwszy obchodziły Dzień Tolerancji. Dzieci w grupach odkrywały tajemnicze słowo tolerancja. Dostrzegając swoje zalety i potrzeby uczyły się akceptacji i zrozumienia w relacjach rówieśniczych. Wyrabiały cierpliwość podczas gier i słuchania bajki czy oglądania filmu edukacyjnego. Tego dnia wyszły z przedszkola pewne swojej wyjątkowości ze świadomością potrzeby szacunku dla wszystkich.
A. Głowacka, A. Dykon
„Idzie jeżyk tup, tup, tup....”
- 3
13 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Jeża. Celem obchodów, było przybliżenie dzieciom wiadomości dotyczących środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu odżywiania. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzątka przygotowują się do zimy i na jak długo zasypiają. Przedszkolaki w opaskach z jeżykami wykonywały prace plastyczne oraz bawiły się w zabawy ruchowe związane z tymi przesympatycznymi zwierzątkami.
Lila Wajer
Narodowe Święto Niepodległości
- 4
Listopad, to dla Polski niebezpieczna pora- pisał Stanisław Wyspiański w „Nocy Listopadowej”. 11 listopada 1918 roku okazało się, że listopad może być dla Polski szczęśliwy. Wtedy to, po 123 latach niewoli, odzyskała bowiem niepodległość.
Z okazji 105 rocznicy tego ważnego wydarzenia miał miejsce w naszej szkole uroczysty apel i patriotyczne śpiewanie. Prozą, wierszem i pieśnią uczniowie uczcili pamięć tych, którym zawdzięczamy wolność.
Organizatorzy
Teatr w naszej szkole
14 listopada naszą szkołę odwiedził Teatr „Bajeczny” z Bydgoszczy ze spektaklem pt. „Świnka Cherubinka”. Przygody Andzi i zabawnej świnki doprowadziły dzieci do starego, ale bardzo trafnego morału, iż „czasami trzeba coś stracić, by to docenić”. Okazało się, że kłamstwo ma krótkie nogi, prawda zawsze wyjdzie na jaw, a prawdziwy przyjaciel zawsze wybacza.
Wychowawcy kl. 0-III
Powiatowy konkurs czytelniczy
9 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie czytelniczym „Pięknie czytam” zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im.F.Becińskiego w Radziejowie.
Dzieci prezentowały przygotowany przez siebie fragment lektury a następnie czytały fragment innej książki. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów. Dwoje z nich zajęło III miejsca: Szymon Ratajczyk z kl. Ia w kategorii klas I, Stanisław Piernik z klasy IIa w kategorii klas II-III. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wychowawcy kl. I-III
Spotkanie ze sztuką – spektakl „Hejter”
Hejt to zjawisko obecnie już powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne. Hejtowanie może być rodzajem mowy nienawiści albo bezmyślnym obrażaniem kogoś, deprecjonującym i nienawistnym. Często ten nienawistny komentarz jest wyrażony za pomocą słowa lub obrazu czy filmu, ale zawsze ma na celu zdyskredytowanie innej osoby.
13 listopada uczniowie klas: Vb, VIIa, VIIb wybrali się do Teatru Impresaryjnego we Włocławku, by zobaczyć spektakl pt. „Hejter”. Został on zrealizowany przez aktorów z Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia. Cyberprzemoc, kradzież tożsamości i obrażanie w internecie to problemy, z którymi każdy może się spotkać i będzie musiał sobie z nimi radzić. Spektakl pokazał, do czego może doprowadzić działanie hejtera, jakie mogą być skutki dla hejtowanego, ale także, jaka klęska może spotkać samego hejtera. Młodzież otrzymała również odpowiedź na pytanie, czy warto poświęcić przyjaźń, miłość, rodzinę dla bezwzględnej kariery zawodowej.
Beata Jankowska
"Śniadanie daje moc"
7 listopada dla naszych starszaków był dniem szczególnym. Mieli bowiem przygotować dla siebie wyjątkowe śniadanie, które miało dać wszystkim MOC- czyli energię do zabawy i pracy. Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które uświadomiły dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Było wesoło, smacznie i kolorowo. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, nie bały się próbować nowych smaków. Takie wspólne przygotowywane i spożywane śniadanie było dla wszystkich prawdziwą frajdą.
M. Danielewicz
M. Smolarek
Przeszłość i teraźniejszość – Narodowe Święto Niepodległości
- 40
10 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły w grupach Narodowe Święto Niepodległości. Przedszkolaki przygotowały wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej, które zaprezentowały przed społecznością przedszkola. Odświętnie ubrani, dumni i radośni o 11.11 wszyscy odśpiewali Hymn Polski. Dzieci wykonywały prace plastyczne o tematyce patriotycznej oraz kokardy narodowe. Był to wspaniały i podniosły dzień do którego przedszkolaki przygotowywały się przez cały tydzień poznając kraj, legendy oraz osiągnięcia Wielkich Polaków.
L Wajer, A. Głowacka, A. Dykon
Archiwum Aktualności